Skip to main content

základní myšlenka

Základní myšlenkou pro vytvoření spolku byla touha propojit vinaře čerpající z jedinečného terroir Dunajovských vrchů a zprostředkovat návštěvníkům a milovníkům vína a vinařské turistiky nezapomenutelné zážitky.

A tak v roce 2010 vzniklo uskupení „Dunajovské kopce – spolek vinařů“. Jedná se o sdružení vinařů z obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice, kteří vyrábějí víno z hroznů vypěstovaných v katastru právě těchto dvou podpálavských obcí.

Aktuálně čítáme 16 členů, ale jsme otevřeným spolkem, takže rádi uvítáme i nové členy, kteří budou ctít naše hodnoty a sdílet naše nadšení nejenom pro tento krásný obor, ale i vše, co s ním souvisí.

Naše motto zní:

Organizace

V rámci spolku realizujeme několik činností.

Mnohé nejspíš napadne, že kromě pěstování vinné révy a výroby vína zejména pořádáme a organizujeme společenské a kulturní akce s vinařskou tematikou. To je ale jen zlomek našich aktivit a důvodů, proč spolek funguje. Spoluprací všech členů se snažíme nejenom podporovat sebe navzájem a obor vinohradnictví a vinařství v našem regionu, ale ideálně na něj působit jako na celek a prospívat celému našemu okolí. Snažíme se proto zaujímat stanoviska, vydávat doporučení a navrhovat řešení otázek v oblasti vinohradnictví a vinařství. Prosazujeme různé záměry, které by k oboru měly přispět. Zajišťujeme konzultační a poradenskou službu, organizujeme vzdělávací a osvětovou činnost, zabezpečujeme propagaci a šíření informací, vydávání tiskovin a periodik, a to vše nejen pro potřebu našich členů, ale i pro veřejnost. V neposlední řadě usilujeme také o ochranu životního prostředí a udržitelnost.

členové spolku

Entrée vinařství, Vinařství Baláž, Vinařství Filip Mlýnek, Vinařství František Hlaváč, Vinařství Jindřich Kadrnka, Vinařství Kern, Vinařství Kňourek, Vinařství Martin Šebesta, Vinařství Matula, Vinařství Mikrosvín Mikulov, Vinařství No. 44, Vinařství Šoman, Vinařství Tichý, Vinařství Volařík, Vinařství Větrovský a Vinařství Zámečník.

    příjem a vyřazování

    Jak již bylo zmíněno, spolek je otevřený, tudíž je možné do něj vstoupit stejně jako členství ukončit. O přijetí nového člena se rozhoduje na členské schůzi. Členství ve spolku zaniká, kromě zákonem daných podmínek, také vystoupením člena nebo v krajním případě i jeho vyloučením, což se již v několika případech stalo. O tom rovněž rozhoduje členská základna na podnět výboru, a to pokud dotyčný nějakým závažným způsobem poruší pravidla nebo neplní povinnosti. Zároveň se ale snažíme fungovat na přirozené spolupráci a v souladu. Organizace spolku je jisté zastřešení, které dává všemu řád, důležitá je pro nás harmonie, shoda a tedy souhlas všech nás vinařů.  
     
    Každý nový příchozí člen nejprve obdrží takzvaný statut „vinař čekatel“. V praxi to znamená, že po dobu 1 roku funguje jako řádný člen, zejména se všemi zejména povinnostmi, ale oficiálně jím ještě není. Probíhají u něj různé kontroly a ochutnávky vína a účastní se našich akcí a aktivit, abychom se navzájem poznali, zjistili, jak nové vinařství funguje a jestli to jednoduše ve spolkové činnosti bude klapat. Po uplynutí této lhůty se na valné hromadě každý ze členů k čekateli vyjádří a rozhodne se tak o jeho přijetí či nepřijetí. Aktuálně jsou vinaři čekatelé Vinařství Mertens a Víno Větrovský, takže se možná již brzy rozrosteme.

    degustační pondělky

    V zimních měsících pak v rámci spolku pořádáme tzv. degustační pondělky. Postupně se společně sejdeme ve vinařstvích všech našich členů včetně čekatelů, kde přechutnáváme vína a kontrolujeme hlavně kvalitu nového ročníku. U toho také diskutujeme, sdílíme si poznatky a zkušenosti, bavíme se o tom, na co si třeba aktuálně dávat pozor či na co se máme zaměřit. Za den stihneme tak 2–3 vinařství a v každém zhodnotit okolo 20 vzorků, takže máme docela napilno.  
     
    Když absolvujeme tuto, dalo by se říct, interní kontrolu, vyrážíme za našimi vinařskými kolegy po republice. Chceme totiž poznat, jak fungují i nám vzdálenější vinařství. Zajímá nás, jak u nich probíhá spolková činnost, čím se můžeme inspirovat nebo i třeba jak s nimi navázat spolupráci a být si vzájemně prospěšní. Snažíme se proto volit ze všech našich vinařských podoblastí a naší ambicí je vyrazit i za kolegy do zahraničí.