Dunajovský Vlašák
Vlajkovou lodí mikulovské vinařské podoblasti je jednoznačně Ryzlink vlašský, známý pod zkráceným názvem vlašák. Vynikajícím terroirem pro pěstování této úžasné odrůdy vinné révy jsou samozřejmě sousední Pálavské vrchy. Kvalitativně neméně zajímavé prostředí však představují také právě Dunajovské kopce, které v mapách někdy najdete také pod názvem Dunajovické vrchy. Díky zdejší unikátní půdě mají vlašáky z našich viničních tratí zcela jedinečný a nezaměnitelný charakter.
Výjimečná vína si zaslouží řád a jednotný směr, a proto vznikl projekt Dunajovský vlašák. Hlavním cílem je představit Ryzlink vlašský typický pro naše obce a tratě. Jedná se tedy o značení našich vín, která vznikala po celý svůj život na základě společné přátelské úmluvy nás vinařů z Březí a Dolních Dunajovic. Společně také posuzujeme a vybíráme, ve kterých vínech se opravdu odráží obraz naší překrásné vinařské oblasti a mohou tak na svých lahvích toto označení nést. Dunajovský vlašák může vyrábět každý náš člen, pokud splní veškeré potřebné náležitosti. Poznáte ho pak snadno díky vyvedenému jednotnému designu.
Nejvyšší řada vín v kolekci Dunajovského vlašáku se nazývá Pašák. Pašák je místní lidový název pro ten nejlepší Ryzlink vlašský. Vína nesoucí označení Dunajovský vlašák Pašák musí ležet delší dobu na jemných kvasničních kalech, mohou zrát jak v sudu, tak v betonové, granitové či jiné nádobě a ozvláštnit tak typický charakter této odrůdy, musí ale být minimálně o rok starší než vína aktuálního ročníku Dunajovského vlašáku.
V exkluzivitě Ryzlinku vlašského jsme ale zašli ještě dál a v duchu naší spolupráce v roce 2023 spatřil světlo světa také náš spolkový vlašák ročníku 2022. Na jeho výrobě se podílelo všech 15 členů. V jedné lahvi je tak koncentrace a komplexnost nás všech.

Jaký vlastně Dunajovský vlašák je?
Ve vůni typicky odrůdový, ovocitý, s tóny grapefruitů, zralých citrusů, sušených ořechů, zároveň lehce kořenitý až medový s minerálním tónem. V chuti pak podobných nuancí s typickou mineralitou a slaností v dochuti najdete ještě víc.
Degustační turné kolekce Dunajovský vlašák
Abychom vám tyto naše výjimečné vlašáky více přiblížili a vy tak měli možnost se s nimi pořádně seznámit a hlavně je ochutnat, pořádáme degustační tour. Po celé republice, v různých vinotékách, vinárnách, restauracích a jiných gastrozařízeních se tak během roku konají jejich řízené degustace pod vedením našich členů.
V rámci našeho dobrovolného společného značení vín podle pitelnosti je Spolkový vlašák K2, Dunajovský vlašák K3 a nejvýše si stojí Dunajovský vlašák Pašák jako K4.
Dobrovolné značení vín
Víno jako nápoj je neuvěřitelně rozmanitý produkt, který má mnoho různých podob. Pěstuje se několik stovek, možná tisícovek odrůd révy vinné, ze kterých se víno vyrábí, a další se stále šlechtí. Máme vína bílá, červená a růžová, mohou být suchá nebo sladká, mít přívlastek nebo nést označení původu, být tichá nebo šumivá a mnohé další. Nic z toho ale jednoznačně neznamená, že jedno víno je lepší nebo horší než jiné. Nedá se automaticky říct, že Chardonnay je horší než třeba Ryzlink rýnský, nebo že suché víno je vždy lepší než to sladké. Každé víno je jiné a promítá se v něm spousta faktorů, např. vlastnosti odrůdy, terroir (vliv přírodních podmínek a místa), počasí nebo také šikovnost a rukopis samotného vinaře.
Vždy pak také záleží na preferencích každého konzumenta. Vína jsou různých chutí a vůní, intenzity, plnosti… Každý má rád něco jiného nebo volí jiná vína k různým příležitostem a každé víno se také hodí k něčemu jinému. Jediné, co by měla mít všechna vína vždy společné, je maximální kvalita v jakémkoliv provedení.
Ve spolku se pak všichni často setkáváme s otázkami a poznámkami k výše uvedeným rozdílům nebo s prosbami o specifikaci, k čemu se dané víno hodí. Proto jsme se rozhodli vytvořit dobrovolné společné značení vín podle pitelnosti, tedy jakéhosi společného projevu a vhodnosti vína. Nejedná se tedy o hodnocení kvality vín, ale o shrnutí jejich hlavních charakteristik, podle kterých se můžete také rozhodnout, jestli a kdy dané víno zvolit a pít.
Vína jsou rozdělena do čtyř kategorií a názvosloví je odvozeno od názvu spolku a genia loci regionu, v němž se vína tvoří.
Jeden kopec
Základní ovocná, nekomplikovaná, svěží a lehká vína s vysokou pitelností, určená především do gastronomie „na skleničku“, tzv. housewine, ale také vína mladá, svatomartinská apod.
Dva kopce
Vína ovocná, květnatá, svěží a dobře pitelná, lehčího typu. Vína z velké části pocházející z mladších vinic jsou vyráběna v nerezu s jemnou prací míchání na kvasnicích.
Tři kopce
Vína vyšší vyzrálosti s tóny zralého ovoce, v chuti intenzivní, ovocitá a šťavnatá, středně plného typu. Vína většinou pochází z vinic starých mezi 15 a 25 lety a jsou tvořena v nerezu či částečně v sudu nebo betonové nádobě s intenzivnější prací míchání na kvasnicích.
Čtyři kopce
Vína vysoké zralosti s koncentrovanou vůní a chutí, s tóny přezrálého ovoce a výraznou chuťovou stopou. Vína většinou pochází z vinic starších 25 let, leží delší dobu na jemných kvasničních kalech a mohou zrát v sudu, betonové, granitové či jiné nádobě.
péče o krajinu
Jižní Morava, Mikulovsko, Pálava i Dunajovské vrchy se vyznačují krásnou krajinou s úchvatnou přírodou. Dunajovské kopce jsou dokonce národní přírodní památkou, v níž se vyskytují vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Zároveň je to také prostředí, ve kterém žijeme my a naše děti, budou tu žít jejich děti a další a další generace. Proto je v zájmu nás všech, abychom jej udrželi v tomto stavu co nejdéle a přírodu v našem okolí chránili.
Vinařství, resp. vinohradnictví je součástí zemědělství, které chtě nechtě na okolní krajinu nějak působí. V našem spolku se snažíme ve všech činnostech přistupovat maximálně šetrně k přírodě a bez zbytečných zásahů do ní. Naopak se ji snažíme vracet do původního stavu, podporovat a ochraňovat. Pravidelně tak např. na podzim vysazujeme stromky, pořádáme úklidy odpadků a máme v tomto směru i další aktivity. V tom nám pomáhají také žáci základních škol v Březí a Dolních Dunajovicích.
Vlašáková stezka
Ve spojení s okolním panoramatem Pálavy je území Dunajovských kopců nesporně dalším kouzelným místem jižní Moravy, které stojí za to vidět a poznat blíže. Proto vznikl další z našich velkých projektů – Vlašáková stezka. Jedná se o originálně pojatou naučnou stezku, která návštěvníky seznámí s pěstovanými odrůdami, s přírodou, krajinou i historií národní přírodní rezervace.
Zaparkovat můžete na centrálním parkovišti a na její trasu, která spojuje vinice obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice, se vydat pěšky nebo na kole. Postupně vás provede přes všechny viniční tratě, přičemž na každé z nich je umístěna zastávka s podrobnými informacemi a seznámí vás s pěstovanými odrůdami.
Stezka bude postupně doplňována dalšími zajímavými místy a projekty, třeba vstupní branou, sítí hmyzích hotelů, budek pro ptáky nebo jezírkem sloužícím jako napáječka pro zvěř. Do budoucna zde bude také umístěn degustační stánek (jako např. na známé vinici Šobes na Znojemsku), v němž bude možné ochutnat naše vína přímo na vinici.
Jako většina z našich aktivit má i tento projekt hlavně umožnit nejen milovníkům vína, ale také návštěvníkům regionu dozvědět se něco o nás a také o prostředí, ve kterém žijeme. Na stezce pracujeme již 3 roky – museli jsme vytyčit trasu, vybudovat centrální parkoviště, připravit a osadit značení a cedule a vše tak nějak přirozeně propojit.
To vše ve spolupráci s našimi obcemi a CHKO Pálava, ve které se nacházíme, a tedy v maximálním souladu s naší jedinečnou přírodou. Třeba panely s informacemi jsou velmi vkusně designově vyvedené do podoby dřevěných sloupků z akátového dřeva, aby nenarušovaly okolní krajinu, ale zároveň byly atraktivní pro návštěvníky.
Vinařská kuchařka
Jedním z našich bezpochyby největších projektů, který jsme v roce 2023 úspěšně přivedli na svět, je Vinařská kuchařka. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je propagace kultury vinařství a gastronomie a hlavně spojení obou oborů v jeden celek – jak je to ve světě zcela běžné.
Víno a jídlo patří neodmyslitelně k sobě. Dobré jídlo dává naší práci hlubší smysl, proto jsme se rozhodli představit naše členy ve spojení s po všech stránkách výjimečnými českými gastropodniky napříč republikou, s nimiž již léta vinařství spolupracují. Každý z nich připravil recepty na několikachodová zážitková degustační menu snoubená s vybranými víny s nezaměnitelným charakterem našich Dunajovských kopců.

Vína se samozřejmě liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Nejspíše vás tedy nepřekvapí ani to, že každý kuchař má svůj nenapodobitelný rukopis a používá různé regionální suroviny. O to zajímavější dílo vzniklo, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojily dohromady. Výsledek je pak čistá radost a dává práci nás všech hlubší smysl.
Ačkoliv byla cesta vzniku této kuchařky trnitá, rádi jsme ji absolvovali pro vás – milovníky našich moravských vín a dobrého jídla. Podařilo se nám to v rekordním čase a na trh jsme ji pro všechny zájemce uvedli před Vánoci roku 2023. Kuchařku si můžete koupit třeba na našem e-shopu.
Slavnostní křest této jedinečné knihy proběhl začátkem roku 2024 v reprezentativních prostorách Wellness & Wine Hotelu Volarik v Mikulově. Za kmotry kuchařce šli, kromě českého gastro guru Romana Vaňka, také hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad a známá vínoblogerka a influencerka z projektu Vínopsaní Leona Špičáková.
Ačkoliv je naše kuchařka nadčasová a vydrží vám určitě déle než „jednu sezónu“, už začínáme směle uvažovat nad jejím pokračováním.

Spolková aplikace
Možná jste někdy zavítali do nějaké vinařské obce a nemohli najít vybrané vinaře nebo dokonce vůbec nevěděli, kdo tam je a jaká vína můžete ochutnat. To se vám u nás nestane. Ve spolupráci s portálem o víně mojelahve.cz jsme připravili mobilní aplikaci, která všem zájemcům pomůže v orientaci.
Návštěvníci Dunajovských kopců, konkrétně vinařských obcí Březí a Dolní Dunajovice, ji mohou používat během celého roku. S našimi vinaři se seznámí díky jejich profilům a mohou si v ní vyhledat, na jaká vína k jakému vinaři zajít. Aplikace umí najít například víno i z konkrétní tratě nebo dle dalších filtrů (odrůda, ročník nebo obsah cukru), aby vás snáze dovedla k tomu, na co máte chuť.
Zcela klíčová je pak mapa vinařů, takže se člověk v obci už neztratí a vždy správně trefí ke konkrétnímu vinaři. Během roku vám také neuniknou žádné novinky ani tipy, kde se s víny a vinaři spolku setkat.
Během otevřených sklepů je pak v aplikaci k dispozici kompletní katalog vinařů a vín. Vínomilec – jak uživatele aplikace označujeme – se může na akci buď předem připravit, tedy naplánovat si, jaká vína ochutná a jakého vinaře navštíví, nebo se přímo na místě dobře zorientovat v nabídce. K vínům si lze v aplikaci dělat vinné poznámky a také si je, stejně jako vinaře, označovat jako oblíbené.
V neposlední řadě pak vybraná vína lze prostřednictvím aplikace i nakupovat s doručením až domů.
Jako jedni z prvních mohli aplikaci plně vyzkoušet a použít návštěvníci 13. přehlídky otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích a Březí u Mikulova.

Spolupráce se ZŠ
Vinařství a vinohradnictví je zajímavý obor, který skýtá velký potenciál.
Hrdě se řadíme mezi evropské vinařské země s bohatou historií. Mnozí z nás pokračují v práci našich rodičů a prarodičů a lásku k vinařství si vypěstovali od mala. Máme děti, které snad jednou budou také pokračovat stejným způsobem. Jiní do tohoto oboru vstoupili sami, vystudovali příslušnou školu a vypracovali se. Někdo je k tomu ale musí motivovat a ukázat jim krásy našeho oboru, aby byl zachován i pro budoucnost.
Stejně jako se snažíme o ochranu a zachování přírody, chceme i naše znalosti a hodnoty předávat dalším generacím. Proto spolupracujeme se základními školami ve dvou našich obcích – v Březí a Dolních Dunajovicích. Na jaře docházíme na besedy a debaty s žáky druhého stupně, především s osmáky a deváťáky.
V první řadě se jich ptáme, jestli vůbec mají představu, co obor vinařství a vinohradnictví vlastně obnáší. Snažíme se jim ho přiblížit – představit naši práci, hodnoty, představy, úsilí a záměry. Nezůstává ale jen u slov – děti také rádi zapojujeme do naší různorodé činnosti. Jejich pomoc využíváme při různých aktivitách, jako je pravidelná výsadba stromů, péče o zeleň a údržba krajiny.

Iniciativa „Pozor! Křehké“
Náš obor je krásný, má bohatou historii a dnes již bezesporu patří k národnímu kulturnímu bohatství naší země.
Je ale také velmi křehký. Sám o sobě čelí pravidelně mnoha hrozbám, se kterými se musí vypořádávat. Nejčastěji se potýkáme s houbovými chorobami, kroupami, suchem, špačky a dalšími škůdci. S tím nic nenaděláme a musíme to přijmout, protože to k práci na vinohradu prostě patří.
Někdy je to ale také politika, která nám zbytečně hází klacky pod nohy. Proto jsme letos rozjeli iniciativu „Pozor! Křehké.“ Základní myšlenka vyjadřuje obecně křehkost vinařského oboru v České republice i současné Evropě a má za cíl upozornit širokou veřejnost na hrozby, kterým tento obor čelí – a jak absurdní je, když mu fatální překážky do cesty staví administrativa jedné členské země vinařské eurozóny.
Iniciativa má také za cíl sjednotit zástupce oboru a hromadně vyjádřit požadavek na zachování stejných tržních podmínek pro všechny vinařské země Evropy. V opačném případě by došlo k masivnímu znevýhodnění ekonomicky i kulturně důležitého segmentu České republiky vůči zahraniční konkurenci.
Iniciativa probíhá zejména na sociálních sítích a za poměrně krátkou dobu si získala popularitu nejen mezi lidmi „z oboru“, ale také mezi širokou veřejností a dokonce i známými osobnostmi. Ti všichni se fotí v tričkách a s nálepkami „Pozor! Křehké“, které k tomu vznikly, a sdílejí příspěvky na Facebooku, Instagramu a dalších sítích.
Iniciativu od začátku podporuje také Svaz vinařů ČR a Národní vinařské centrum.