Skip to main content

Dolní Dunajovice

Vinařství Baláž

Vinařskou firmu v nynější podobě jsme založili v roce 1998 a momentálně naše vinařství hospodaří už ve třetí generaci vinařů. Obhospodařujeme celkem 12 ha vinic na vinicích, jako jsou např. Plotny, Pod Slunným vrchem, Zimní vrch a Dunajovský kopec.

Majitel

Jan a Jiří Baláž

Roční produkce

50 000 lahví

Kontakt

 • U Traktorky 654
  691 85,  Dolní Dunajovice
 • +420 725 043 567
 • www.vinarstvibalaz.cz
 • facebook.com/vinarstvibalaz
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

UBYTOVÁNÍ :

 • apartmám 1+1  přízemí
 • apartmám 1+1  přízemí
 • apartmám 2+2 patro
 • www.vinarstvibalaz.cz/penzion
 • rezervace: +420 607 273 659
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
o vinařství

...naše vinařství hospodaří už ve třetí generaci vinařů....

Hospodaříme na cca 11 ha vinic, které se nacházejí v Dolních Dunajovicích na viničních tratích Plotny, Zimní vrch, Růžový kopec a Pod Slunným vrchem. Zde pěstujeme odrůdy Ryzlink vlašský, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Muškát moravský, Frankovku, Svatovavřinecké a Rulandské modré. Nově jsme vysadili Pálavu, Kerner, Hibernal a Sylvánské zelené. Vinice obděláváme šetrným způsobem k přírodě dle zásad integrované produkce révy vinné.

Vína se vyrábějí moderními metodami – šetrnou technologií s nižší výlisností, odkalením moštů zakvášených čistými kulturami kvasinek a řízeným kvašením. Zrají v nerezových tancích, některá červená vína pak také v dřevěných sudech. Vyrábíme a prodáváme jak sudová tak i lahvová vína. Vinařství vyrobí a prodá ročně cca 35 000 lahví. Náš cíl je prodávat ročně 50.000 lahví. Víno je možné zakoupit po dohodě přímo „ze sklepa“, nebo u našich obchodních partnerů ve vinotékách po celé republice.

Nejdůležitější je pro nás naše rodinná historie. Jako malí kluci jsme pomáhali dědovi Josefu Juráňovi, který měl sice malý vinohrad na zahradě za stavením, ale už tehdy jsme mu při sběru a lisování byli k ruce. Nejvíce jsme ale o technologii výroby vína dozvěděli od našeho otce, se kterým jsme ve sklepě pracovali a od matky, která nás zase naučila stříhat, vázat a provádět zelené práce ve vinohradě. Do roku 2001 jsme vyráběli víno pouze z hroznů, které jsme nakoupili od pěstitelů z Dolních Dunajovic, avšak brzy jsme pochopili, že bez vlastních vinic to nepůjde. V roce 2001 jsme započali vlastní výsadbu a nákup vinic. V tom nám velmi pomohla zkušenost rodičů, protože bez jejich přispění bychom se do výsadeb vinic zřejmě nepouštěli. Oba rodiče v tomto směru udělali veliký kus práce a za to bychom jim chtěli velice poděkovat.
V současnosti se o vinice stará Jiří a o výrobu vína Jan. Expedici vína pak zajišťuje další z bratrů Ludvík. O obchod, objednávky a fakturace se stará dcera jednoho z majitelů Lucie. Její bratr Jiří pak pomáhá jak na vinicích, tak i ve sklepě, stejně jako Marek, který sice nepochází z rodiny, ale svou poctivou prací přispívá k výsledkům našeho vinařství. Nemalou měrou pomáhá samozřejmě i zbytek rodiny – manželky a děti.

Nabízíme také řízené degustace, které k vínu neodmyslitelně patří a jsou bez nadsázky jednou ze základních a rutinních vinařských praktik. Při degustaci se dozvíte nejen spoustu informací o jednotlivých vínech, historii a tradici, ale zároveň se naučíte různé degustační praktiky, postupy a způsob jak k vínu přistupovat, jak jej hodnotit a poznávat. Degustace provádíme v tradičním vinném sklepě nebo v nově zřízené degustační místnosti.

Naše vinařství nabízí i možnost ubytování pro 8 osob. V přízemí se nachází dva dvojlůžkové pokoje a v patře jeden čtyřlůžkový pokoj. Součástí penzionu je společenská místnost ve vinném sklípku a letní terasa s posezením.

Kudy k nám