Dunajovské kopce
Základní myšlenka
Dunajovské kopce – spolek vinařů. Je otevřený spolek vinařů z obcí Březí u Mikulova a Dolních Dunajovic, kteří vyrábějí víno z hroznů vypěstovaných v katastru právě těchto dvou podpálavských obcí.
Základní myšlenkou pro vytvoření spolku byla touha propojit vinaře ze dvou vinařských vesnic, kteří čerpají z jedinečného terroir okolních dunajovských vrchů a zprostředkovat návštěvníkům obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice plnohodnotné zážitky a komplexní služby.
Charakteristika podloží
Dunajovské kopce (Dunajovické kopce, Dunajovické vrchy), národní přírodní památka zasahující do katastru obcí Dolní Dunajovice, Březí u Mikulova, Brod nad Dyjí a Dobré pole, nemůže svou velikostí konkurovat sousední „velké“ Pálavě. Kvalitativně však představuje neméně zajímavé prostředí pro pěstování révy vinné.
Půdní podloží je zde tvořeno třetihorními mořskými sedimenty, především vápenitými jílovci a pískovci, které místy překrývají spraše. Díky takto unikátní půdě mají vína z Dunajovských kopců jedinečný a nezaměnitelný charakter.
Dunajovský kopec - Dolní Dunajovice
Zimní vrch - Dolní Dunajovice
Pod slunným vrchem - Dolní Dunajovice
Plotny - Dolní Dunajovice
Mlýnská - Dolní Dunajovice
Kraví hora - Dolní Dunajovice
Liščí vrch - Březí
Ořechová hora - Březí
Proč Dunajovské kopce?
Národní přírodní památka Dunajovické kopce se rozkládá na výměře 107,16 ha v Dunajovických vrších, které náležejí Dyjsko-svrateckému úvalu. Nachází se na západním svahu Zadního dunajovického hřbetu a její součástí jsou kóty Malá Slunečná (275 m n. m.), Jánská hora (280,5 m n. m.), Liščí kopec (271,7 m n. m.) a Velká Slunečná (283,1 m n. m.). Zasahuje do katastrálních území obcí Brod nad Dyjí, Březí u Mikulova, Dobré Pole a Dolní Dunajovice. Důvodem ochrany jsou porosty nízkých xerofilních křovin, krátkostébelných trávníků, vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů, jako je mandloň nízká (Prunus tenella), pelyněk Pančicův (Artemisia pancicii), katrán tatarský (Crambe tataria), srpice karbincolistá (Serratula lycopifolia) a kudlanka nábožná (Mantis religiosa) a jejich biotopy. Území bylo dříve využíváno pro zemědělskou činnost – vinohrady, ovocné sady a pole. Velká Slunečná byla zterasována, nebyla však osázena a v současnosti má charakter stepních lad. Ohrožení způsobuje invazní třtina křovištní a kolonie divokých králíků. Rezervace je spravována Správou CHKO Pálava.
Zdroj: Wikipedia.org